İletişim

03423711213

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Pazar 08:00 - 21:00
  • Lezzetin ve Tazeligin Adresi "AKKENT BALIK EVİ"

İletişim

03423711213

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Pazar 08:00 - 21:00
levrek

Levrek

Levrek, Moronidae familyasını oluşturan ılık ve soğuk denizlerde yaşayan balık türleri.  Vücudu fusiform şeklinde ve derisi iri pullarla örtülü, sırtı kurşuni, karnı gümüşi renktedir. Küçük siyah benekli olduğundan alabalığı andırır. Genç levreklerin sırtları siyah benekli, erginlerin sırtları ise beneksiz veya koyu renktedir. Dillerinin üzerinde diloit dişleri vardır.

cupra1

Çupra

Çipura (Spanis aurata) Ege ve Akdeniz’in bu ünlü balığı, Marmara’da seyrek bulunur. Ortalama 25-35 cm boy ve 0.5-3 kilogram ağırlıkta, en çok 60 cm ve 6 kilogramda olabilir. Etçil bir balıktır. Kuvvetli çenesiyle küçük kabukluları, balıkları ve diğer hayvanları kolayca yer. Yaz dönemlerinde sığ, kış aylarında ise 35-40 metre derinliklerde yaşar.

lufer

Lüfer

Lüfer (Pomatomus saltatrix), Pomatomidae familyasından ekonomik değeri yüksek bir balık türü.  Vücutları uzun, sırt yüzgeçleri iki tane, kuyrukları çatallı, ağızları iri, dişleri sivri ve güçlüdür. Yan çizgi hemen hemen düz olup, pullarla örtülüdür. Yan çizgide pul sayısı 95-100 adettir. Sırt tarafı koyu mavi yeşilimtırak, alt tarafı gümüşî, yanları daha açık renk olan bu balıkların karnı parlak beyazdır.

mezgit-baligi

Mezgit

Marmara ve Karadeniz’de bol, diğer denizlerimizde az rastlanır. Boyları 20-40 santimetre olabilir. Gelincik ve bakalyaro ile aynı türdendir. 30-40 metrenin altındaki derin sularda yaşar. Gündüzleri yüzeylere çıkarak, hamsi, sardalya gibi sürü halindeki küçük balıkları avlayarak beslenir.

sari_kanat

Sarıkanat

(Misina’da lüfer balık hakkında bilgiler) Gezici balıklardan olan Lüfer Karadeniz ile Ege denizi arasında dolaşır. Büyüme aşamaları içinde değişik isimler alır. Buna göre; Boyları 10 cm ye kadar olanlar Defneyaprağı, 15 – 18 cm. ye kadar olanlar Çinakop, 18 – 25 cm. ye kadar olanlar Sarıkanat, 28 – 35 cm. ye kadar olanlar Lüfer, 35 cm. den fazla olanlara Kofana adı verilir.

istavrit

İstavrit

istavrit, Trachuridae familyasından Trachurus cinsini oluşturan balık türlerine verilen ad.  Birbirine çok benzeyen bu balıkların vücudu yanlardan biraz basık ve iğ biçimindedir. Ağzı öne doğru uzayabilme yeteneğinde, dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallıdır. Birinci sırt yüzgeci kısa ve ikinci sırt yüzgecinden yüksektir.

sardalya

Sardalya

Vücut yuvarlak, yanlardan hafif basık, solungaç kapakları dalgalı görümündedir. Vücudun yanlarında ve sırta yakın bölgelerde siyah noktalar bulunur. Vücut üst tarafta yeşilimsi, yanlarda gümüşi beyazdır. Vücut hemen dökülebilen pullarla kaplıdır.

palamut_resize

Palamut

Palamut, (Sarda sarda), genellikle sıcak ve ılık denizlerde hem açık hem de kıyı taraflarında yaşayan kemikli balıktır. Oldukça büyük ve keskin dişlerle kaplı olan ağzı, torpil biçimindeki bedeninin ucundadır. Sırtlarının genellikle mavimsi rengi, yanlara doğru gidildikçe karında gümüşi beyaza dönüşür. Sırtlarından başlarına kadar siyaha yakın koyu renkte birçok şerit bulunur.

hamsi

Hamsi

Geçici pelajik balıklardan olan hamsi Engraulidae familyasındandır. Bilimsel adı “Engraulis encrasicholus” tur. Füze biçimindeki gövdesi büyük ve parlak pullarla kaplıdır. Bu pullar deriye iyice intibak etmediği için kolaylıkla dökülür. Üst çenesi alt çenesine oranla daha büyük olup ağzı geniştir. Çenelerinde çok yumuşak kadife dişler mevcuttur.

karides

Karides

Karides, Avrupa denizlerinde ve Kuzey Amerika kıyılarında yaşayan, kabuklular sınıfındandır. Silindirik vücutlu, uzun duyargalıdır. Boyu 5-6 cm dir. Vücudu kalsiyum karbonattan meydana gelen bir zırhla örtülüdür. Gövdesi eklemlidir. Geniş yüzgeçimsi kuyruğunu sallayarak geri geri yüzer.

barbun

Barbunya

Barbun (Mullus barbatus), Mullidae familyasından bir balık türü. Vücut yanlardan basık, oval şekilde baş irice yandan görünüşü buruna doğru yuvarlak, alnı dikey, yüzgeçleri sarı, vücudu pembe-kırmızı, baş, vücut büyük, kolayca dökülebilen pullarla kaplı, alt çenenin altında uzunca iki bıyığı vardır.

somon

Norveç Somon

Atlantik somonu (Salmo salar) ve pasifik somonları (Oncorhynchus) tatlı suda yetişip denize göç eden, ve sonra yumurtlamak için tekrar tatlı sulara dönen göçebe balıklardır. Bu göçlerinde inanılmaz bir çaba ile imkansız görünen engelleri aşarlar; hatta alçak şelaleleri metrelerce yukarıya atlayarak ya da hiç desteksiz boşluğa dökülen suyun içinde akıntıya karşı yüzerek aşarlar.

uskumru1

Uskumru

Uskumru (Scomber scombrus) tüketicilerin sevdiği bir deniz balığı. Aynı zamanda Uskumrugiller familyasına adını vermiş olan, bu familyanın örnek balığıdır.  Vücut iğ şeklindedir. Sırtta aşağıya doğru inen açık veya koyu yeşilimsi-mavi, üzeri lekeli bantlar vardır. Başta beyin görünmez, karın tarafı açık gümüşi renktedir.

akya

Akya

Lichidae familyasından olup bilim adı Lichia amia dır. Bu familyaya mensup Lichia vadigo ve Lichia glauca isimlerini taşıyan iki türü daha vardır. Akya’yı İstanbul balıkçılarından bir çoğu, Lüfer veya Kofananın irisi olarak tanır. Aynı türden değildirler.

Top